Cornus alba ‘Westonbirt’
Odmiana derenia białego o wyjątkowo dekoracyjnej, żywoczerwonej korze pędów, która szczególnie atrakcyjnie prezentuje się zimą, na tle śniegu. Krzew dorasta do 2 m wysokości, mocno rozrasta się na boki. Liście ciemnozielone, jesienią przebarwiające się na czerwono. Wiosną kwitnie na biało, jesienią pojawiają się białe, niewielkie owoce.
Roślina niewymagająca, tolerancyjna w stosunku do warunków glebowych. Sprawdza się na stanowiskach wilgotnych. Najlepiej rośnie, a pędy przybierają najładniejszy kolor, gdy rośnie w pełnym słońcu. Dereń biały ‘Westonbirt’ jest odpowiedni do sadzenia pojedynczo lub w grupach krzewów, nadaje się także na żywopłoty. Aby utrzymać odpowiedni rozmiar i pokrój krzewu, a także pobudzić go do intensywnego wybarwiania się pędów, dobrze jest przerzedzać go, wycinając co roku wiosną nawet 1/3 pędów tuż nad ziemią.
| Waga | 1,5 kg |
|---|---|
| Pokrój | wzniesiony |
| Nazwa odmiany | 'Westonbirt' |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Docelowa rozpiętość | od 2 m do 3 m |
| Nazwa łacińska | Cornus alba |
| Wysokość docelowa | od 1 m do 2 m |
| Szczepienie | nieszczepione |
| Wiek sadzonki | 2 sezony |
| Rozstaw sadzenia | 50 – 90 cm |
| Styl ogrodu | ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne, ogrody podmiejskie, ogrody regularne (geometryczne) |
| Zastosowanie | do formowania, żywopłoty |
| Kolor owoców | białe, beżowe |
| Wysokość sadzonki | 100 – 140 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Owoce rodzaj | ozdobne |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Sposób rozmnażania | sadzonki ukorzeniane |
| Miejsce sadzenia | rabaty |
| Barwa kwiatów | białe |
| Intensywność zapachu kwiatów | bez zapachu |
| Pora kwitnienia | wczesna wiosna |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | średnie |
| Pojemnik | C1,5 – 1,5l |
| Odporność na mrozy | bardzo dobra do -32°C |
| Walory użytkowe | na żywopłoty, na żywopłoty wysokie |
| Walory ozdobne | ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, wielobarwność, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, ozdobne pędy, przebarwiają się jesienią, bardzo długie kwitnienie, kwitnie w cieniu |









Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.