Cornus amomum var. obliqua Mill
Krzew liściasty, naturalnie rosnący we wschodniej i środkowej Ameryce Północnej. Osiąga do 3, 5 m wysokości i 3 m szerokości. Gałązki purpurowobrązowe, liście zielone, owalne, o wielkości 7 cm, z dobrze widocznymi nerwami. Kwitnie późną wiosną, kwiaty są żółtawobiałe, drobne, zebrane w kilkucentymetrowe kwiatostany. Pod koniec lata w miejscu kwiatów ukazują się atrakcyjne, białobłękitne owoce.
Dereń błękitny odm. obliqua rośnie na stanowiskach wilgotnych i mokrych, na glebie próchnicznej i żyznej, zarówno w pełnym słońcu, jak również w cieniu. Sięgające ziemi gałęzie ukorzeniają się w pędach, a sam krzew łatwo się rozrasta, tworząc zarośla. Polecany szczególnie w wilgotne miejsca, do parków i naturalizowanych, dużych ogrodów.

| Waga | 2 kg |
|---|---|
| Pokrój | rozłożysty |
| Nazwa odmiany | var. obliqua |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Docelowa rozpiętość | od 2 m do 3 m |
| Nazwa łacińska | Cornus amomum |
| Wysokość docelowa | od 2 m do 3 m |
| Szczepienie | nieszczepione |
| Rozstaw sadzenia | 50 – 90 cm |
| Styl ogrodu | ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne, ogrody podmiejskie, ogrody regularne (geometryczne) |
| Zastosowanie | do formowania, żywopłoty |
| Kolor owoców | niebieskie |
| Wysokość sadzonki | 100 – 120 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Owoce rodzaj | ozdobne |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Sposób rozmnażania | sadzonki ukorzeniane |
| Miejsce sadzenia | rabaty |
| Barwa kwiatów | białe |
| Intensywność zapachu kwiatów | bez zapachu |
| Pora kwitnienia | wczesna wiosna |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | średnie |
| Pojemnik | C1,5 – 1,5l |
| Odporność na mrozy | bardzo dobra do -32°C |
| Walory użytkowe | na żywopłoty, na żywopłoty wysokie |
| Walory ozdobne | ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, wielobarwność, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, ozdobne pędy, przebarwiają się jesienią, bardzo długie kwitnienie, kwitnie w cieniu |








Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.