Cotoneaster conspicuus ‘Decorus’
Jedna z nielicznych irg dekoracyjna z kwiatów. Wiosną i wczesnym latem na pędach pojawiają się białe, gwiaździste, wyraźnie widoczne kwiaty, dodatkowo ozdobione bordowymi, dużymi pylnikami. Jesienią w miejscu kwiatów dojrzewają kuliste, czerwone, również dekoracyjne owoce. Ale kwiaty i owoce to nie jedyne atrybuty tej irgi, bowiem nawet bez nich, za sprawą gęstych, promieniście rozchodzących się gałęzi i ciemnozielonych, zimujących na gałęziach drobnych liści, krzew zawsze wygląda atrakcyjnie.
Irga wyrazista ‘Decorus’ jest niewysokim krzewem, dorastającym do 1 m wysokości, o pokroju półkulistym, „poduszkowym”. Dobrze prezentuje się pojedynczo, w grupie, a także nadaje się na niewysokie żywopłoty oraz do obsadzania skarp. Tolerancyjna w stosunku do gleby, rośnie zarówno na glebie kwaśnej, obojętnej, jak i wapiennej. Wymaga stanowiska słonecznego, znosi też półcień. Odporna na suszę i morski wiatr. Zakwalifikowana do strefy mrozoodporności 5, zatem dobrze zimuje na terenie całej Polski.
Jej kwiaty są chętnie odwiedzane przez pszczoły, natomiast owoce są przysmakiem dla ptaków, więc jest szczególnie polecana osobom, które lubią w swoim ogrodzie gościć małe zwierzęta.

Irga wyrazista ‘Decorus’
355 w magazynie
| Waga | 1,5 kg |
|---|---|
| Pokrój | wzniesiony |
| Nazwa odmiany | 'Decorus' |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Docelowa rozpiętość | od 1 m do 2 m |
| Nazwa łacińska | Cotoneaster conspicuus |
| Wysokość docelowa | od 1 m do 2 m |
| Szczepienie | nieszczepione |
| Rozstaw sadzenia | 60 – 80 cm |
| Styl ogrodu | ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne, ogrody podmiejskie, ogrody regularne (geometryczne) |
| Zastosowanie | pokrycie powierzchni i zadarnienie, żywopłoty |
| Kolor owoców | czerwone |
| Wysokość sadzonki | 30 – 40 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Owoce rodzaj | ozdobne |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Sposób rozmnażania | sadzonki ukorzeniane |
| Miejsce sadzenia | rabaty |
| Barwa kwiatów | białe, kremowe |
| Intensywność zapachu kwiatów | lekko pachnące |
| Pora kwitnienia | wiosna |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | średnie |
| Pojemnik | C1,5 – 1,5l |
| Odporność na mrozy | dobra do -21°C |
| Walory użytkowe | dla ptaków i zwierząt, tlenowe dla środowiska |
| Walory ozdobne | zimozielone, dekoracyjne owoce, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią, kwitnie w cieniu |








Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.