Sorbus aucuparia ‘Aspleniifolia’
Średnio rosnąca odmiana jarzęba pospolitego, osiągająca 12 m. ‘Aspleniifolia’ charakteryzuje się tym, że listki składające się na liść złożony są bardzo ładnie ząbkowane, podobne do liści paproci. Białe kwiaty pojawiają się wiosną, późnym latem dojrzewają pomarańczowoczerwone owoce.
Odmiana, podobnie jak gatunek, jest niewymagająca, odporna, doskonale przystosowana do polskich warunków klimatycznych, może rosnąć na niemal każdej glebie. Poza wszystkimi zaletami zwykłej jarzębiny, jest ozdobna także z nietypowego kształtu liści. Doskonała do parków i zieleni miejskiej.
| Waga | 3 kg |
|---|---|
| Pokrój | wzniesiony |
| Nazwa odmiany | 'Aspleniifolia' |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Docelowa rozpiętość | od 3 m do 5 m |
| Nazwa łacińska | Sorbus aucuparia |
| Wysokość docelowa | od 10 m do 15 m |
| Szczepienie | szczepione |
| Styl ogrodu | ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne, ogrody podmiejskie |
| Nazwa alternatywna | jarzębina |
| Zastosowanie | aleje i szpalery, owoce do mrożenia, owoce na nalewki, owoce na przetwory, owoce na wino, rosnące pojedynczo (soliter) |
| Kształt owocu | kulisty |
| Kolor owoców | czerwone |
| Wysokość sadzonki | 90 – 120 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, przeciętna ogrodowa, żyzna |
| Wysokość szczepienia | 15 – 20 cm |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Owoce rodzaj | ozdobne |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Sposób rozmnażania | szczepienie |
| Pora owocowania | jesień |
| Pora dojrzewania owoców | wrzesień, październik, listopad |
| Barwa kwiatów | białe, kremowe |
| Intensywność zapachu kwiatów | lekko pachnące |
| Pora kwitnienia | wczesna wiosna |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | średnie |
| Pojemnik | C3 – 3l |
| Odporność na mrozy | bardzo dobra do -32°C |
| Walory użytkowe | miododajne, dla ptaków i zwierząt, na żywopłoty wysokie, horiterapeutyczne |
| Walory ozdobne | barwna dekoracyjna kora, dekoracyjne owoce, wielobarwność, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią, niespotykany wygląd owoców |









Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.