Viburnum farreri ‘December Dwarf’
Bardzo interesująca, atrakcyjna odmiana, polecana przede wszystkim dla hobbystów, ale ze względu na niskie wymagania, sprawdzi się także u amatorów oraz początkujących ogrodników. Jej wyjątkowość polega na nietypowym terminie kwitnienia. Kalina wonna ‘December Dwarf’ kwitnie bowiem zimą, pierwsze kwiaty rozwijają się już w grudniu i utrzymują się na krzewie aż do kwietnia, do pojawienia się liści. Kwiaty są zebrane w wydłużone kwiatostany, drobne, początkowo są różowe, następnie bieleją. Bardzo intensywnie pachną. Liście zielone, wiosną młode liście często są zabarwione na czerwonawo, jesienią przebarwiają się na intensywnie bordowy kolor. ‘December Dwarf’ jest niewielkim krzewem, przeważnie osiąga 1-1, 5 m wysokości.
Odmiana nie ma szczególnych wymagań, może rosnąć na prawie każdej, byle w miarę żyznej i wilgotnej glebie. Bardzo mrozoodporna. Szczególnie nadaje się do ogródków przydomowych, w których może stanowić ciekawostkę oraz być wesołym akcentem w zimowej, surowej scenerii.

| Waga | 1,5 kg |
|---|---|
| Pokrój | wzniesiony |
| Nazwa odmiany | 'December Dwarf' |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Docelowa rozpiętość | od 1 m do 2 m |
| Nazwa łacińska | Viburnum farreri |
| Wysokość docelowa | od 2 m do 3 m |
| Szczepienie | nieszczepione |
| Styl ogrodu | ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne, ogrody podmiejskie, ogrody regularne (geometryczne) |
| Zastosowanie | do formowania, doniczki i pojemniki |
| Kolor owoców | czerwone |
| Wysokość sadzonki | 40 – 60 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Owoce rodzaj | ozdobne |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Sposób rozmnażania | sadzonki ukorzeniane |
| Miejsce sadzenia | rabaty |
| Barwa kwiatów | białe, beżowe, kremowe |
| Pora kwitnienia | późna wiosna |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | średnie |
| Pojemnik | C1,5 – 1,5l |
| Odporność na mrozy | dobra do -21°C |
| Walory użytkowe | dla ptaków i zwierząt, tlenowe dla środowiska |
| Walory ozdobne | ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, intensywny zapach, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią, obfite kolorowe kwiaty, pachnące kwiaty |








Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.