Tilia platyphyllos ‘Aurea’
Drzewo osiągające do 20 m wysokości i 15 m szerokości, o owalnej koronie i dużych, zielonych liściach. Dekoracyjne przede wszystkim z koloru młodych gałęzi, które zimą mają barwę żółtą lub żółtozłotą, przez co mocno wyróżniają się w zimowym ogrodzie.
Najlepiej prezentuje się jako samotnik, zwłaszcza na ciemnym tle budynków lub ściany zieleni. Atrakcyjnie wygląda także w grupie innych drzew. Dobrze znosi cięcie. Regularne przycinanie sprzyja zagęszczeniu korony i wytwarzaniu dużej liczby młodych pędów o najlepiej widocznym, najładniejszym kolorze. Lipa szerokolistna ‘Aurea’ wymaga stanowiska słonecznego, najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, żyznej. Preferuje odczyn obojętny lub lekko zasadowy, jednak na podłożu lekko kwaśnym zwykle również rośnie zupełnie dobrze. Polecana przede wszystkim do parków, ale także do większych ogrodów przydomowych oraz do zieleni osiedlowej.

| Waga | 2 kg |
|---|---|
| Pokrój | owalny |
| Nazwa odmiany | 'Aurea' |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Docelowa rozpiętość | od 5 m do 10 m |
| Nazwa łacińska | Tilia platyphyllos |
| Wysokość docelowa | od 15 m do 20 m |
| Szczepienie | szczepione |
| Styl ogrodu | ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne, ogrody podmiejskie |
| Zastosowanie | aleje i szpalery, do formowania, nasadzenia naturalistycze, rosnące pojedynczo (soliter) |
| Wysokość sadzonki | 30 – 50 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna |
| Wysokość szczepienia | 20 – 35 cm |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Sposób rozmnażania | szczepienie |
| Pora owocowania | jesień |
| Barwa kwiatów | żółte, kremowe |
| Intensywność zapachu kwiatów | mocno pachnące |
| Pora kwitnienia | wiosna |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | średnie |
| Pojemnik | C2 – 2l |
| Odporność na mrozy | bardzo dobra do -32°C |
| Walory użytkowe | miododajne, tlenowe dla środowiska, na żywopłoty wysokie, rośliny energetyczne, horiterapeutyczne |
| Walory ozdobne | barwna dekoracyjna kora, ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, intensywny zapach, wielobarwność, dekoracyjne liście / igły, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią, pachnące kwiaty |








Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.