Tilia platyphyllos ‘Tortuosa’
Bardzo oryginalnie rosnąca odmiana lipy szerokolistnej. Charakteryzuje się tym, że jej pędy mają tendencję do wyginania się, skręcania i przyjmowania fantazyjnych kształtów. Niespotykany kształt gałęzi najlepiej widoczny jest w okresie bezlistnym, dlatego też właśnie zimą ‘Tortuoza’ najbardziej zwraca na siebie uwagę. Poza pędami, także liście mają skłonność do wyginania i marszczenia się, a to sprawia, że także latem odmiana wyróżnia się nieprzeciętnością. Aby uwypuklić jej niezwykły kształt, najlepiej jest ją sadzić pojedynczo, na większej przestrzeni.
Lipa szerokolistna ‘Tortuosa’ dorasta do 12 m, młode drzewa rosną przede wszystkim w górę, u starszych korona wyraźnie się zaokrągla. Kwitnie wcześnie, kwiaty rozwijają się już pod koniec maja. Kwiaty jasnożółte, miododajne. Wymagania glebowe typowe dla lip: najlepiej rośnie na podłożu przepuszczalnym, żyznym, wilgotnym, o odczynie obojętnym. Preferuje pełne słońce. W pełni mrozoodporna. Dobrze znosi cięcie.
| Waga | 3 kg |
|---|---|
| Pokrój | wzniesiony |
| Nazwa odmiany | 'Tortuosa' |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Docelowa rozpiętość | od 3 m do 5 m |
| Nazwa łacińska | Tilia platyphyllos |
| Wysokość docelowa | od 10 m do 15 m |
| Szczepienie | szczepione |
| Styl ogrodu | ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne, ogrody podmiejskie |
| Zastosowanie | aleje i szpalery, do formowania, nasadzenia naturalistycze, rosnące pojedynczo (soliter) |
| Wysokość sadzonki | 30 – 60 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna |
| Wysokość szczepienia | 5 – 15 cm |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Sposób rozmnażania | szczepienie |
| Pora owocowania | jesień |
| Barwa kwiatów | żółte, kremowe |
| Intensywność zapachu kwiatów | mocno pachnące |
| Pora kwitnienia | wiosna |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | średnie |
| Pojemnik | C3 – 3l |
| Odporność na mrozy | bardzo dobra do -32°C |
| Walory użytkowe | miododajne, tlenowe dla środowiska, na żywopłoty wysokie, rośliny energetyczne, horiterapeutyczne |
| Walory ozdobne | barwna dekoracyjna kora, ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, intensywny zapach, wielobarwność, dekoracyjne liście / igły, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią, pachnące kwiaty |









Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.