Prunus ansu (Maxim.) Kom.
syn. Prunus armeniaca var. ansu Maxim.
Gatunek najbliżej spokrewniony z morelą. Pochodzi z Japonii, Korei Południowej i Chin, uprawiany przez tamtejszych mnichów od ok. 800 r. Jest drzewem o szerokiej koronie, dorastającym do 15 m wysokości. Charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na mrozy. Kwitnie wczesną wiosną, przed rozwinięciem się liści, jego kwiaty są białe, skromne, pojawiają się na drzewie obficie, nadając mu wdzięczny, wiosenny wygląd. Owoce nieduże, jadalne, kwaśne, nadają się na przetwory.
Nasiona śliwy ansu mają wyjątkowo wysoką zawartość amigdaliny, glikozydu, który nadaje charakterystyczny zapach gorzkich migdałów. Amigdalina po spożyciu ulega rozkładowi, w wyniku którego uwalniany jest cyjanowodór – związek o bardzo dużej toksyczności. Już spożycie więcej niż 1-2 pestek tej śliwy może stanowić poważne zagrożenie dla dorosłego człowieka. Można znaleźć informacje, że amigdalina ma działanie przeciwnowotworowe, jednak nie ma na to żadnych dowodów naukowych.

| Waga | 3 kg |
|---|---|
| Pokrój | rozłożysty |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Docelowa rozpiętość | od 5 m do 10 m |
| Nazwa łacińska | Prunus ansu |
| Wysokość docelowa | od 10 m do 15 m |
| Szczepienie | szczepione |
| Wiek sadzonki | 1 sezon |
| Styl ogrodu | ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne, ogrody podmiejskie |
| Zastosowanie | aleje i szpalery, do formowania, doniczki i pojemniki, owoce na przetwory, rosnące pojedynczo (soliter), żywopłoty |
| Kształt owocu | owalny |
| Kolor owoców | pomarańczowe, żółte |
| Wysokość sadzonki | 60 – 80 cm |
| Wysokość szczepienia | 10 – 20 cm |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Owoce rodzaj | jadalne, ozdobne |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Sposób rozmnażania | szczepienie |
| Barwa kwiatów | białe |
| Pora kwitnienia | wiosna |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | średnie |
| Pojemnik | C3 – 3l |
| Walory użytkowe | dla ptaków i zwierząt, tlenowe dla środowiska |
| Walory ozdobne | barwna dekoracyjna kora, dekoracyjne owoce, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią |








Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.