Pinus nigra ‘Jiskra’
Czarcia miotła, znaleziona w czeskim Všenory przez K. Jiskrę. Charakteryzuje się kulistym, zwartym pokrojem i żywozieloną barwą igieł. Rocznie przyrasta o ok. 10 cm.
Polecana na rabaty, a także do ogrodów skalnych i wrzosowych. Preferuje gleby przepuszczalne, średnio żyzne, umiarkowanie wilgotne. Znosi okresową suszę, nie jest wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym.
| Waga | 2 kg |
|---|---|
| Pokrój | kulisty |
| Nazwa odmiany | 'Jiskra' |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Docelowa rozpiętość | od 1 m do 1, 5m |
| Nazwa łacińska | Pinus nigra |
| Wysokość docelowa | od 1 m do 1,5 m |
| Szczepienie | szczepione |
| Styl ogrodu | ogrody leśne, ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody skalne |
| Wysokość sadzonki | 20 – 40 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna |
| Wysokość szczepienia | 10 – 15 cm |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Sposób rozmnażania | szczepienie |
| Miejsce sadzenia | rabaty |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | niskie |
| Pojemnik | C2 – 2l |
| Odporność na mrozy | bardzo dobra do -32°C |
| Walory użytkowe | dla ptaków i zwierząt, tlenowe dla środowiska, horiterapeutyczne, gleby suche zakrzewienie |
| Walory ozdobne | zimozielone, ciekawy pokrój, dekoracyjne liście / igły, ozdobne pędy, gęste i wiecznie zielone |
| Strefa mrozoodporności | 4 a: –34,4 °C –31,7 °C |









Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.