Pinus mugo ‘Frisia’
Odmiana o wyprostowanym pokroju, znaleziona przez niemieckiego szkółkarza Gerda Krüssmanna w okolicach Bergen. Młode rośliny są w zarysie zaokrąglone, pokrój starszych krzewów przypomina nieregularny stożek. Dziesięcioletnie rośliny z reguły dorastają do 1, 5 m wysokości i 0, 8 m szerokości. Pędy skierowane w górę. Jasnozielone igły wyrastają po dwie z krótkopędu, są krótkie i skręcone, bardzo gęsto osadzone na pędach.
Wzniesiony pokrój sosny górskiej ‘Frisia’ bardzo dobrze komponuje się z niskimi i rozłożystymi krzewami, dlatego odmiana ta znajduje zastosowanie w rabatach i kompozycjach pokrojowych. Bardzo ładnie wygląda także jako samotnik, z powodzeniem może rosnąć na skalniakach i wrzosowiskach. Może być także wykorzystywana w zieleni publicznej, w parkach i w zieleni osiedlowej. Ma niewielkie wymagania glebowe, preferuje gleby lekko kwaśne, przepuszczalne, piaszczyste lub próchniczne. Jak wszystkie sosny, jest rośliną światłolubną i najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Dobrze zimuje w całej Polsce.

Sosna górska – kosodrzewina ‘Frisia’
38 w magazynie
| Waga | 2 kg |
|---|---|
| Pokrój | stożkowy |
| Nazwa odmiany | 'Frisia' |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Docelowa rozpiętość | od 1 m do 1, 5m |
| Nazwa łacińska | Pinus mugo |
| Wysokość docelowa | od 1 m do 2 m |
| Szczepienie | szczepione |
| Wiek sadzonki | 2 sezony |
| Styl ogrodu | ogrody leśne, ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody podmiejskie, ogrody skalne |
| Zastosowanie | doniczki i pojemniki, nasadzenia naturalistycze |
| Wysokość sadzonki | 15 – 20 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna |
| Wysokość szczepienia | 5 – 15 cm |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Sposób rozmnażania | szczepienie |
| Miejsce sadzenia | mini ogrody, ogrody miejskie, ogrody orientalne, ogrody przydomowe, ogrody skalne, przy ścianach i płotach, rabaty |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | niskie |
| Pojemnik | C2 – 2l |
| Odporność na mrozy | bardzo dobra do -32°C |
| Walory użytkowe | dla ptaków i zwierząt, tlenowe dla środowiska, horiterapeutyczne, gleby suche zakrzewienie |
| Walory ozdobne | zimozielone, ciekawy pokrój, dekoracyjne liście / igły, ozdobne pędy, gęste i wiecznie zielone |






Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.