Pinus sylvestris ‘Candlelight ‘
Niezwykle atrakcyjna, barwna odmiana sosny zwyczajnej o podobnym jak u gatunku pokroju i typie wzrostu. Charakterystyczna dla ‘Candlelight’ jest kremowożółta barwa wiosennych przyrostów. Młode pędy wyrastają po kilka z wierzchołków zeszłorocznych gałęzi, są skierowane pionowo w górę, mają długość nawet 40-50 cm i mocno odróżniają się od ciemnej zieleni starszych igieł, wyglądając niczym ustawione w świecznikach świece, co oznacza, że nazwa odmiany ‘Candlelight’ bardzo precyzyjnie oddaje jej wygląd. Latem młode igły zmieniają barwę na ciemnozieloną, jednak końcówki igieł często jeszcze nawet zimą pozostają żółte.
Najlepiej rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych, nawet niezbyt zasobnych. Ma niewielkie wymagania wodne, potrzebuje natomiast dobrze nasłonecznionego stanowiska. Polecana przede wszystkim jako soliter do parków i dużych ogrodów, zwłaszcza do nasadzeń na ciemnym tle drzew iglastych.
| Waga | 3 kg |
|---|---|
| Pokrój | stożkowy |
| Nazwa odmiany | 'Candlelight ' |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Docelowa rozpiętość | od 1 m do 2 m |
| Nazwa łacińska | Pinus sylvestris |
| Wysokość docelowa | od 2 m do 3 m |
| Szczepienie | szczepione |
| Wiek sadzonki | 2 sezony |
| Styl ogrodu | ogrody japońskie, ogrody leśne, ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne, ogrody skalne |
| Zastosowanie | aleje i szpalery, bonsai, do formowania, doniczki i pojemniki, nasadzenia naturalistycze, rosnące pojedynczo (soliter), żywopłoty |
| Wysokość sadzonki | 20 – 25 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna |
| Wysokość szczepienia | 5 – 15 cm |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Sposób rozmnażania | szczepienie |
| Miejsce sadzenia | balkony, patio i tarasy, ogrody miejskie, ogrody orientalne, ogrody przydomowe, rabaty |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | niskie |
| Pojemnik | C3 – 3l |
| Odporność na mrozy | bardzo dobra do -32°C |
| Walory użytkowe | dla ptaków i zwierząt, tlenowe dla środowiska, witalne |
| Walory ozdobne | zimozielone, barwna dekoracyjna kora, ciekawy pokrój, wielobarwność, dekoracyjne liście / igły, ozdobne pędy, gęste i wiecznie zielone |
| Strefa mrozoodporności | 3 b: –37,2 °C –34,4 °C |









Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.