Pinus strobus ‘Golden Candles’
Odmiana uzyskana w latach 80. XX w. przez dr. Sidneya Waxmana na Uniwersytecie Connecticut. Rośnie w formie szerokiego, zwartego stożka, po dziesięciu latach dorasta do 3-3, 5 m wysokości. Główną atrakcją ‘Golden Candles’ są długie, zabarwione na złoto świece (czyli młode przyrosty, z nierozwiniętymi jeszcze igłami), które wiosną wyrastają z pąków i przez kilka tygodni przyciągają uwagę. Rozwijające się igły początkowo są żółte, potem, zwłaszcza w zacienionych miejscach, zielenieją, ale pozostają lekko zażółcone. Igły są długie, cienkie i bardzo delikatne.
‘Golden Candles’ wymaga stanowiska słonecznego, jednak ostre, południowe słońce może przypalać młode, jasne igły, dlatego najlepiej sadzić ją w miejscu częściowo zacienionym. Nie ma dużych wymagań glebowych, dobrze rośnie na prawie każdej, byle przepuszczalnej glebie. Bardzo dobrze zimuje. Polecana przede wszystkim jako samotnik do ogrodów, parków i zieleni miejskiej, ale dobrze komponuje się także w grupach z odmianami o igłach zielonych lub srebrnych.
| Waga | 3 kg |
|---|---|
| Nazwa odmiany | 'Golden Candles' |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Nazwa łacińska | Pinus strobus |
| Szczepienie | szczepione |
| Styl ogrodu | ogrody leśne, ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody skalne |
| Wysokość sadzonki | 20 – 40 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Miejsce sadzenia | rabaty |
| Barwa liści / igieł | pstre, dwubarwne liście i obrzeżone |
| Zapotrzebowanie na wodę | niskie |
| Pojemnik | C3 – 3l |
| Odporność na mrozy | bardzo dobra do -32°C |
| Walory użytkowe | dla ptaków i zwierząt, tlenowe dla środowiska, horiterapeutyczne, gleby suche zakrzewienie |
| Walory ozdobne | zimozielone, ciekawy pokrój, dekoracyjne liście / igły, ozdobne pędy, gęste i wiecznie zielone |









Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.