Salix myrsinifolia Salisb.
syn. Salix nigricans Smith
Krzew lub małe drzewo, dorastające do 2-5 m wysokości. Liście eliptyczne, do 50×45 mm wielkości, młode obficie pokryte jasnymi włoskami. Kwiaty w postaci kotków pojawiają się wczesną wiosną, przed rozwojem liści.
Wierzba czerniejąca naturalnie występuje na Syberii i w północno-wschodniej Europie, także w północno-wschodniej Polsce (Warmia, Suwalszczyzna, Polesie, Lubelszczyzna). W Polsce przebiega granica jej zasięgu. Nazwa pochodzi stąd, że liście w czasie schnięcia czernieją. Najczęściej spotyka się ją na terenach po wyeksploatowanych torfowiskach oraz na nieużytkach. Kora zawiera znaczne ilości związków fenolowych, które mogłyby być wykorzystywane w medycynie, jednak ze względu na to, że populacja gatunku w Polsce jest niewielka, niemożliwe jest wykorzystanie do tego celu roślin rosnących naturalnie, konieczne byłoby zakładanie plantacji.
Wierzba czerniejąca jest gatunkiem o wysokiej mrozoodporności i niedużych wymaganiach glebowych. W naturze występuje na glebach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, ze stosunkowo wysoką zawartością wapnia. Wymaga stanowisk słonecznych lub lekko zacienionych. Polecana do założeń naturalistycznych, do dużych parków położonych na wilgotnych stanowiskach, a także do rekultywacji terenu.
| Waga | 1,5 kg |
|---|---|
| Pokrój | wzniesiony |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Docelowa rozpiętość | od 3 m do 4 m |
| Nazwa łacińska | Salix myrsinifolia |
| Wysokość docelowa | od 3 m do 5 m |
| Szczepienie | nieszczepione |
| Styl ogrodu | ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne, ogrody podmiejskie |
| Zastosowanie | rekultywacje biologiczne |
| Wysokość sadzonki | 20 – 30 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Sposób rozmnażania | sadzonki ukorzeniane |
| Miejsce sadzenia | balkony, patio i tarasy, nasypy i skarpy, rabaty, tereny podmokłe |
| Pora kwitnienia | wiosna |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | wysokie |
| Pojemnik | C1,5 – 1,5l |
| Odporność na mrozy | bardzo dobra do -32°C |
| Walory użytkowe | dla ptaków i zwierząt, tlenowe dla środowiska |
| Walory ozdobne | błyszczące liście |









Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.