Zanthoxylum simulans Hance.
syn. Xanthoxylum simulans
Bardzo interesująca roślina, nazywana pieprzem syczuańskim albo chińskim. Jej owoce smakują podobnie jak pieprz i po zmieleniu są stosowane jako ostra przyprawa, obecna m. in. w chińskiej przyprawie pięciu smaków. Zarówno owoce, jak i liście i korzenie, są stosowane w medycynie, gdyż mają działanie przeciwbólowe, ściągające, przeciwpasożytnicze i moczopędne (w niskiej dawce, gdyż w wysokiej powodują zatrzymanie moczu). Poszczególne części roślin znalazły zastosowanie w leczeniu chorób układu pokarmowego, wydalniczego i dolegliwości skóry.
Pochodzący z wyżynnych lasów Azji, głównie Chin, żółtodrzew chiński jest dużym, rozłożystym krzewem, osiągającym 4 m wysokości i 6 m szerokości. Konary i pędy zaopatrzone są w kolce. Liście złożone pierzasto z 5-15 listków. Jest rośliną dwupienną, osobno występują egzemplarze męskie i żeńskie. Kwitnie od kwietnia do maja, owocuje od lipca do września. Owoce czerwonopomarańczowe, umieszczone na szczytach pędów, dobrze widoczne na tle zielonych liści, dekoracyjne.
Egzotyczny gatunek, o wystarczającej dla Polski mrozoodporności, dlatego może zimować w Polsce, przynajmniej w cieplejszych rejonach kraju. Łatwa w utrzymaniu, niewymagająca roślina. Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu. Tolerancyjna w stosunku do odczynu i właściwości fizycznych gleby. Żółtodrzew chiński uprawiany w pojemnikach z reguły słabiej rośnie, a ponieważ dobrze reaguje na regularne cięcie, możliwa jest uprawa w donicach i zachowanie mniejszego, wymaganego rozmiaru rośliny. Trzeba pamiętać, że jest to roślina dwupienna i chociaż pojedyncza roślina może kwitnąć, do owocowania konieczna jest obecność zarówno osobnika żeńskiego, jak i męskiego.

Żółtodrzew chiński
67,14zł
520 w magazynie
| Waga | 0,9 kg |
|---|---|
| Nazwa łacińska | Zanthoxylum simulans |
| Wysokość docelowa | od 3 m do 4 m |
| Szczepienie | nieszczepione |
| Wiek sadzonki | 1 sezon |
| Wysokość sadzonki | 30 – 60 cm |
| Sposób rozmnażania | roślina z siewu |
| Rodzaj kwiatów | kwiatostan, pachnące, pączkowe |
| Barwa kwiatów | białe, beżowe |
| Intensywność zapachu kwiatów | lekko pachnące |
| Pora kwitnienia | wczesne lato |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | średnie |
| Pojemnik | P11 – 1,5l |
| Odporność na mrozy | dobra do -21°C |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień, pełny cień |
| Walory użytkowe | jadalne owoce nietypowe, miododajne, dla ptaków i zwierząt |
| Walory ozdobne | barwna dekoracyjna kora, ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, intensywny zapach, wielobarwność, dekoracyjne liście / igły, ozdobne kwiaty, ozdobne pędy, przebarwiają się jesienią, obfite kolorowe kwiaty, bardzo długie kwitnienie |
| Nazwa alternatywna | Pieprzowiec chiński, pieprz syczuański |








Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.