Bałtyk poza sezonem to niewątpliwie coś wspaniałego. Malownicze tereny małych, nadmorskich miasteczek i opuszczone deptaki turystyczne tworzą niezapomniany klimat, który na zdjęciach prezentuje się wręcz idealnie.
Doskonale pamiętam rozległe obszary wydm, których „zwiedzanie” jeszcze kilkanaście lat temu groziło mandatem i służby naprawdę tego skrupulatnie pilnowały, szczególnie w bardziej turystycznych rejonach. Obecnie, te same leśne tereny skurczyły się diametralnie, a znad koron wydmowych borów sosnowych coraz częściej wyrastają wielopiętrowe hotele, których design pozostawia wiele do życzenia.
Podczas mojego kilkudniowego pobytu w jednym z najbardziej turystycznych miast jakim jest Świnoujście, starałem się uchwycić kadry obrazujące tego dawnego „ducha” pozasezonowej urokliwości. Można powiedzieć, że pierwszy raz szukałem tych detali w okresie zimowym i było to fantastyczne doświadczenie, którego efekty możecie sprawdzić na poniższych fotografiach.
Na deser zostawiam Wam 5 ciekawostek o najpiękniejszych wydmach w Polsce, znajdujących się w Słowińskim Parku Narodowym:
- Najwyższa wydma w Polsce: W Słowińskim Parku Narodowym znajduje się najwyższa wydma w Polsce, zwana Wydmą Czołpińską. Jej wysokość sięga około 42 metrów. To dynamiczne środowisko kształtuje się pod wpływem wiatru, który przemieszcza piasek i formuje wydmy.
- Ruchome wydmy: Polskie wydmy w Słowińskim Parku Narodowym są unikalne, ponieważ są one ruchome. W wyniku działalności wiatru, wydmy przemieszczają się średnio o 3-10 metrów rocznie. Ten proces sprawia, że krajobraz jest zmienny, a wydmy poruszają się w kierunku lądu.
- Niezwykłe jezioro z wydmą w środku: W Słowińskim Parku Narodowym znajduje się jezioro Łebsko, które otoczone jest wydmami. Nietypowe jest to, że wewnątrz jeziora występuje piaszczysta wydma o nazwie Wydma Łącka, która stanowi unikalne zjawisko geomorfologiczne.
- Słowiński Park Narodowy: To miejsce, gdzie znajdują się polskie wydmy, zostało ustanowione parkiem narodowym w 1967 roku. Jest to obszar chroniony, mający na celu ochronę unikalnych ekosystemów wydmowych oraz różnorodności flory i fauny.
- Ślady osadnictwa: Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego odkryto ślady osadnictwa ludzkiego sięgające kilku tysięcy lat wstecz. Archeolodzy znaleźli m.in. pozostałości grobów, narzędzi i innych artefaktów, co świadczy o tym, że obszar ten był zamieszkany przez ludzi już w prehistorii.