Zielona Utopia

Ogród Pruhonice - Blog Zielona utopia

Niecałe dwadzieścia kilometrów od ścisłego centrum Pragi znajduje się interesujący i rozległy ogród dendrologiczny w Průhonicach. Jest to fascynujące miejsce, które można odwiedzić podczas weekendowego wypadu do stolicy Czech.

Ogród Pruhonice - Blog Zielona utopia

Jego powierzchnia obejmuje niecałe 73 hektary i zawiera prawie 10.000 taksonów roślin. Ze względu na dużą powierzchnię ogrodu, mnogość gatunków i odmian, urocze akweny wodne, kawiarnie i miejsca wypoczynku, ciężko wyjść stamtąd po kilku godzinach. Dla prawdziwych botanicznych pasjonatów nawet dwa dni w tym miejscu będą zbyt krótkim pobytem.

Ogród Pruhonice - Blog Zielona utopia 

Ogród jest otwarty dla zwiedzających od 1991 roku, ale jego historia sięga pierwszej połowy XX wieku. W 1927 roku Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, dendrolog i prezes Czechosłowackiego Towarzystwa Dendrologicznego sprzedał ogród wraz z zamkiem państwu Czechosłowackiemu, a jego działalność związana z edukacją przyrodniczą i badaniami nad roślinami jest kontynuowana po dziś dzień. Z pewnością warto zwrócić uwagę na znajdujące się w nim obszerne kolekcje jabłoni ozdobnych, rododendronów, czy bukszpanów. Na terenie ogrodu znajdziecie również fascynujące odmiany sosenświerków i kolekcje obejmujące stare odmiany róż.

Misją ogrodu jest między innymi zachowanie ogromnej kolekcji roślin ozdobnych pielęgnowanych w tym miejscu od ponad stu lat, zachowanie i rozwój genów roślin nieproduktywnych, ochrona endemicznych drzew Czech, a także współpraca z wieloma ogrodami botanicznymi w Republice Czeskiej i na całym świecie. Powyższe czynniki sprawiają, że ogród dendrologiczny w Průhonicach spełnia wszystkie aspekty działania ogrodu botanicznego, a dodatkowo jest rozszerzony o prace związane z badaniami nad ogrodnictwem i krajobrazem. 

Pamiętajmy, że piękne okoliczności przyrody to doskonałe miejsce na rozwijanie roślinnych zainteresowań, nieszablonową sesję fotograficzną, a nawet romantyczną randkę rodem z leśmianowskiego malinowego chruśniaka. Z całego serca zachęcamy do odwiedzin!