Zielona Utopia

Marzec w ogrodzie, jakie prace wykonywać? - Zielona Utopia

Marzec to miesiąc, w którym znacznie odczuwamy pierwsze promienie wiosennego słońca, powoli budzące się do życia rośliny ozdobne, a także coraz częstszy brak mrozów. Dzięki temu prace w ogrodzie w marcu są przyjemne i napędzają do działania na kolejne tygodnie.

Co zrobić w ogrodzie w marcu? Ogólne prace

 • Z pewnością trzeci miesiąc roku to czas, w którym musisz dokonać oprysku brzoskwiń i nektaryn przeciwko kędzierzawości liści. Jest to w zasadzie ostatni moment, żeby zadbać o zdrowe i poprawnie funkcjonujące drzewka. Zbyt późno wykonany oprysk będzie po prostu nieskuteczny i może powodować problemy w przyszłości.
 • Zrób sobie spokojny i uważny spacer po swoim ogródku. Zastanów się, co jeszcze przydałoby się w przydomowym krajobrazie? Jakie rośliny powinny jeszcze uatrakcyjnić rabaty i skalniak? Może to dobry czas, by przejrzeć oferty sklepów z roślinami i zdecydować o nowych zakupach, a może dodać ławkę lub dużą donicę z ciekawą kompozycją?
 • W marcu rozpocznij wysiewanie i sadzenie warzyw, które mają bardzo niskie wymagania cieplne. Należą do nich rzodkiewki, kapusty i kalarepy. Z końcem miesiąca możesz zająć się marchewką, koperkiem, grochem i cebulą.
 • Marzec jest odpowiednim czasem na pozbycie się zimujących mszyc oraz innych szkodników takich jak na przykład miodówki. W tym celu wykorzystaj odpowiednie preparaty, które z pewnością znajdziesz w specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Zabieg jest wykonywany na drzewach owocowych oraz ozdobnych. Dzięki specjalnym środkom zaaplikowanym na korę drzewka, tworzy się ochronna warstwa nieprzepuszczająca powietrza i dzięki niej szkodniki są likwidowane poprzez uduszenie.
 • Przytnij byliny. Cięcie powinno się robić nisko, aby pozbyć się ich naziemnej, suchej części. Jeśli przycięte fragmenty nie są chore to spokojnie można je wykorzystać jako część kompostu. 
 • Wykonaj cięcia sanitarne na malinach, jabłoniach, gruszach, wiśniach, czereśniach, śliwach i porzeczkach czarnych. Po sezonie zimowym pozbędziesz się dzięki temu starych, martwych owoców i uschniętych pędów, które zostały uszkodzone w czasie zimy.
 • Pozbądź się z ogrodu chwastów.
 • Śniegu w Polsce jest z każdym rokiem mniej, ale jeśli Twój ogród został niedawno odkryty spod warstwy białego puchu to omijaj trawnik. Chodzenie po nim może uszkodzić powierzchnię trawiastą, a także ziemię, która po zimie jest mocno nawilżona i miękka.
 • W momencie, w którym ziemia w ogrodzie nie jest zbyt mocno podmokła po wiosennych roztopach to można zająć się jej sprzątaniem. Pozbądź się zeszłorocznych zaschniętych źdźbeł trawy, starych liści i pozostałych “śmieci” powodujących, że ogrodowy trawnik nie prezentuje się zbyt dobrze. Najlepszym narzędziem do tej czynności będą “delikatne” grabie o sprężystych końcach przystosowanych do trawników i grabienia liści. Inne narzędzia mogą uszkodzić wilgotną po zimie ziemię.
 • Sezon zimowy poprzedzający marzec może spowodować, że ziemia w ogrodzie nabierze nieco innych kształtów. Jeśli zauważysz jakieś wybrzuszenia, fałdy to koniecznie trzeba przywrócić jej stan do najładniejszego, pierwotnego. Wykorzystaj w tym celu ogrodowy walec o średniej lub małej ciężkości.

Marzec w ogrodzie, jakie prace wykonywać? - Zielona Utopia

Prace w marcu w ogrodzie ozdobnym

 • Przytnij krzewy kwitnące latem, najlepiej za pomocą zdezynfekowanych i czystych narzędzi. Do roślin kwitnących latem zaliczamy róże, hortensje bukietowe, derenie, budleje dawida, krzewuszki, tawuły oraz jaśminowce. Jest to istotna kwestia, dzięki której poprawny wzrost i obfite kwitnienie roślin w kolejnych tygodniach będą w jak najlepszej kondycji. Nie przycinaj krzewów, które kwitną wiosną!
 • Sprawdź zdrowie ogrodowych drzew i krzewów iglastych. W razie zauważenia ran powstałych w wyniku zbyt intensywnej zimy zastosuj maść ogrodniczą lub inne specjalistyczne środki.
 • Uzupełnij korę sosnową jeśli zachodzi taka potrzeba. Pamiętaj, że jej warstwa oprócz atrakcyjności, dodaje również zastosowań ochronnych. Dzięki niej hamowany jest wzrost chwastów, a także jest pomocna przy utrzymaniu kwaśnego odczynu gleby, co w przypadku roślin iglastych jest niezwykle ważne.
 • Posprzątaj oczko wodne, ale dopiero w momencie gdy woda będzie całkowicie rozmrożona. Usuń zeszłoroczne liście, opadnięte gałęzie i inne niechciane obiekty niszczące atrakcyjność akwenu. Sprawdź czy folia w oczku nie jest przypadkiem popękana po zimie i w razie czego zastąp ją nową.
 • W marcu powinno się również zająć cięciem prześwietlającym pnących róż i ich odmian krzaczastych. Przytnij pędy, które są obumarłe, suche, stare lub będące w bardzo słabiutkiej kondycji.
 • Miłośnicy stosowania nawozów w marcu wreszcie będą mieli do tego okazję. Pod koniec miesiąca można już zastosować pierwsze nawożenie w roku. Najlepszy do tego będzie dojrzały kompost lub mieszanki nawozów mineralnych i obornik naturalny. Pamiętaj, żeby nie używać zbyt dużej ilości nawozu, ponieważ tylko jego poprawne stosowanie i odpowiednia ilość pomoże w zdrowym wzroście. Zapewnienie wymaganej ilości składników pokarmowych jest nieodłącznym elementem wiosennych prac w ogrodzie.
 • Spulchnij glebę przy roślinach cebulowych, a dzięki temu znacznie łatwiej będą wzrastać ponad powierzchnię ziemi. Należy to robić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić roślin. Jest to ważna czynność, ponieważ jeśli gleba będzie zbyt zbita to rośliny będą miały problem spod niej się wydostać. W celu wykonania tego zabiegu użyj narzędzi przeznaczonych do opieki nad roślinami rosnącymi na rabatach.
 • W marcu należy także wykonać cięcie odmładzające i formujące żywopłotów, krzewów oraz drzew. I znowu, należy również pamiętać o czystych i profesjonalnych narzędziach, które nie uszkodzą roślin podczas zabiegu przycinania. Dzięki temu w pozostałej części sezonu ogrodniczego rośliny będą miały odpowiedni wzrost i zdrową kondycję.
 • Rozpocznij pierwsze sianie roślin jednorocznych, ale tylko w momencie, gdy ziemia jest rozmrożona i odpowiednio ciepła.
 • Z końcem miesiąca podziel byliny takie jak liliowce i rozchodniki.

Marzec w ogrodzie, jakie prace wykonywać? - Zielona Utopia

Prace w marcu w sadzie

 • Zrób przegląd drzew i krzewów owocowych. Sprawdź czy nie mają uszkodzeń, a jeśli tak to pęknięcia potraktuj środkami ogrodniczymi. W pierwszej kolejności oczywiście za pomocą zdezynfekowanych narzędzi należy odciąć zaschniętą korę. Na zastosowane środki lecznicze możesz użyć taśmy klejącej, którą zakleja się uszkodzenia.
 • W razie potrzeby przytnij posadzone jesienią krzewy i drzewka owocowe. Taka czynność spowoduje o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze formowanie rośliny w przyszłości.
 • Pod drzewami i krzewami owocowymi  możesz przekopać delikatnie ziemię. Rób to powoli i lekko, ponieważ w zbyt chaotycznym działaniu można uszkodzić korzenie roślin, czego skutkiem będą ogromne problemy ze zdrową kondycją. Ziemi pod borówkami nie przekupuj, gdyż korzenie borówek wrastają w dolną warstwę ogrodowej ściółki.
 • Pod koniec miesiąca można już sadzić nowe rośliny owocowe, ale tylko w sytuacji, gdy gleba jest wcześniej na takie działanie przygotowana i temperatury powietrza na to pozwalają.
 • Marzec w sadzie to wspaniały okres na ścinanie zrazów służących do przyszłego szczepienia drzew. Przypominamy, że ścięte zrazy trzeba przechowywać w niskich temperaturach. Wskazane są do tego specjalne chłodnie lub lodówki. Oczywiście można jako przechowalnię wykorzystać zwykłą chłodną piwnicę. Końce pędów umieść w wilgotnym podłożu, na przykład w mieszance piasku i torfu i zabezpiecz workiem foliowym. Regularnie sprawdzaj stan zrazów ulokowanych w chłodni.
  Marzec w ogrodzie jest bardzo miłym okresem ze względu na przyjemne powietrze, pierwsze silne promienie słoneczne i brak wielu zimowych warstw odzieży, które ograniczają ruchy i długie spacery w otoczeniu roślin. Wspomniane przez nas czynności są bardzo przydatne do tego, aby ogród w kolejnych miesiącach był miejscem zadbanym, pełnym zdrowych i poprawnie kwitnących roślin, a zarazem dawcą pysznych owoców, z których będzie można zrobić sporo smakołyków w przyszłości.

 

Prace w ogrodzie w marcu są zatem bardzo ważnym elementem ogrodnictwa i zastosowanie się do rekomendowanych zabiegów pielęgnacyjnych i odświeżających będzie doskonałym krokiem do kolejnych, które powinno się wykonywać regularnie w celu posiadania wymarzonego miejsca relaksu.