Abies nordmanniana ‘Starker’s Dwarf’
Pochodząca od czarciej miotły odmiana o poziomym wzroście. Leżące płasko na ziemi pędy rozrastają się na boki i mocno się rozkrzewiają, nadając roślinie płożący pokrój. Roczny przyrost wynosi 4-6 cm, po 10 latach ‘Starker’s Dwarf’ osiąga do 15 cm wysokości i 70 cm szerokości, a maksymalne rozmiary roślin tej odmiany nie przekraczają 40 cm wysokości i 200 cm szerokości. Igły mocne, zakrzywione, ciemnozielone, od spodu jaśniejsze. Młode przyrosty jaśniejsze.
Roślina okrywowa polecana na skalniaki i wrzosowiska oraz na pierwszy plan w rabatach, znajduje zastosowanie także w kompozycjach roślin o zróżnicowanym pokroju. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego i gleby przepuszczalnej, dość żyznej, średnio wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.
| Waga | 2 kg |
|---|---|
| Pokrój | kulisty |
| Nazwa odmiany | 'Starker's Dwarf' |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Docelowa rozpiętość | od 1 m do 1,80 m |
| Nazwa łacińska | Abies nordmanniana |
| Wysokość docelowa | od 0,5 m do 1 m |
| Szczepienie | szczepione |
| Wiek sadzonki | 2 sezony |
| Styl ogrodu | ogrody nieregularne (swobodne), ogrody skalne |
| Zastosowanie | doniczki i pojemniki |
| Wysokość sadzonki | 40 – 60 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna |
| Wysokość szczepienia | 30 – 40 cm |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Tempo wzrostu | szybkie |
| Sposób rozmnażania | szczepienie na pniu |
| Miejsce sadzenia | balkony, patio i tarasy, mini ogrody, nasypy i skarpy, ogrody przydomowe, ogrody skalne, rabaty |
| Barwa liści / igieł | jasnozielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | średnie |
| Pojemnik | C2 – 2l |
| Odporność na mrozy | bardzo dobra do -32°C |
| Walory użytkowe | dla ptaków i zwierząt, tlenowe dla środowiska, horiterapeutyczne |
| Walory ozdobne | zimozielone, ciekawy pokrój, wielobarwność, dekoracyjne liście / igły, ozdobne pędy, gęste i wiecznie zielone |









Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.