Pinus nigra ‘Helen’
Rzadko spotykana, oryginalna odmiana o igłach długich, w różnym stopniu zabarwionych na zielono i żółto. Na jednym drzewie można znaleźć igły zielone, żółte, a także dwubarwne. Rośnie wolno, dziesięcioletnie rośliny zwykle dorastają do 1, 5-2 m wysokości. Pokrój stożkowy, luźny.
Atrakcyjna odmiana spotykana głównie w kolekcjach, z powodzeniem może być jednak sadzona w ogrodach przydomowych i parkach. Najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, niezbyt mokrej, o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego, na stanowisku słonecznym.
| Waga | 2 kg |
|---|---|
| Pokrój | stożkowy |
| Nazwa odmiany | 'Helen |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Docelowa rozpiętość | od 0,5 m do 1 m |
| Nazwa łacińska | Pinus nigra |
| Wysokość docelowa | od 1 m do 2 m |
| Szczepienie | szczepione |
| Wiek sadzonki | 2 sezony |
| Styl ogrodu | ogrody leśne, ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody skalne |
| Zastosowanie | aleje i szpalery, doniczki i pojemniki, nasadzenia naturalistycze |
| Wysokość sadzonki | 20 – 30 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna |
| Wysokość szczepienia | 5 – 15 cm |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Sposób rozmnażania | szczepienie |
| Miejsce sadzenia | ogrody miejskie, ogrody orientalne, ogrody przydomowe, ogrody skalne, rabaty |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | niskie |
| Pojemnik | C2 – 2l |
| Odporność na mrozy | bardzo dobra do -32°C |
| Walory użytkowe | gleby suche zakrzewienie, gleby suche zadrzewienie |
| Walory ozdobne | zimozielone, gęste i wiecznie zielone |
| Strefa mrozoodporności | 4 a: -34,4 °C -31,7 °C |









Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.