Tilia cordata ‘Żory’
Bardzo ciekawa odmiana, znaleziona jako samosiejka w parku w Żorach. Jej konary i gałęzie są ułożone horyzontalnie, poziomo, wręcz parasolowato. Lipa drobnolistna ‘Żory’ jest jeszcze słabo rozpowszechniona, jednak ze względu na oryginalny, niepowtarzalny pokrój zasługuje na popularyzację. Doskonale nadaje się do nasadzeń na miejscach eksponowanych, jako soliter. Wymaga dość dużej przestrzeni.
| Waga | 3 kg |
|---|---|
| Pokrój | parasolowaty |
| Nazwa odmiany | 'Żory' |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Docelowa rozpiętość | od 3 m do 4 m |
| Nazwa łacińska | Tilia cordata |
| Wysokość docelowa | od 1 m do 2 m |
| Szczepienie | szczepione na pniu |
| Wiek sadzonki | 1 sezon |
| Styl ogrodu | ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne, ogrody podmiejskie |
| Zastosowanie | aleje i szpalery, do formowania, nasadzenia naturalistycze, rosnące pojedynczo (soliter) |
| Wysokość sadzonki | 30 – 50 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna |
| Wysokość szczepienia | 15 – 20 cm |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Sposób rozmnażania | szczepienie |
| Pora owocowania | jesień |
| Barwa kwiatów | żółte, kremowe |
| Intensywność zapachu kwiatów | mocno pachnące |
| Pora kwitnienia | wiosna |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | średnie |
| Pojemnik | C3 – 3l |
| Odporność na mrozy | bardzo dobra do -32°C |
| Walory użytkowe | miododajne, tlenowe dla środowiska, na żywopłoty wysokie, rośliny energetyczne, horiterapeutyczne |
| Walory ozdobne | barwna dekoracyjna kora, ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, intensywny zapach, wielobarwność, dekoracyjne liście / igły, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią, pachnące kwiaty |







Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.