Crataegus schraderiana Ledeb.
Pochodzący z Grecji krzew lub małe drzewo o ciemnozielonych, błyszczących liściach. Dorasta do 4 m wysokości i podobnej rozpiętości. Liście głęboko powycinane, ciemnozielone, pokryte srebrzystymi włoskami. Kwiaty mają kolor kremowy i wydzielają nieprzyjemny zapach. Owoce dojrzewają pod koniec września i niemal przez miesiąc pozostają na drzewie, nadając się do zbioru. Owoce są purpurowe, kuliste, duże (1, 5-2 cm), nadają się na przetwory i do suszenia, a mocno dojrzałe świetnie smakują także świeże, zrywane prosto z drzewa. Mają działanie lecznicze, a spożywane regularnie, np. w formie herbaty z suszu lub nalewki, wzmacniają serce i układ krwionośny. W owocu znajduje się kilka nasion, ale złączonych w jedną całość, zatem można je drylować jak owoce pestkowe.
Crataegus schraderiana jest niewymagający w stosunku do podłoża. Preferuje glebę żyzną i przepuszczalną, ale po dobrym ukorzenieniu się znosi też okresy nadmiernej wilgotności lub suszy. Nie jest w pełni mrozoodporny i jest szczególnie wrażliwy na działanie wysuszających, mroźnych wiatrów. Może źle reagować także na gorące, suche wiatry latem, dlatego należy go sadzić w miejscu osłoniętym. Młode rośliny należy zabezpieczać na zimę. Może rosnąć w półcieniu, ale znacznie lepiej owocuje w słońcu, dlatego przy uprawie na owoce zalecane jest stanowisko słoneczne.
| Waga | 2 kg |
|---|---|
| Pokrój | wzniesiony |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Docelowa rozpiętość | od 2 m do 3 m |
| Nazwa łacińska | Crataegus schraderiana |
| Wysokość docelowa | od 3 m do 4 m |
| Szczepienie | szczepione |
| Rozstaw sadzenia | 30 – 40 cm |
| Styl ogrodu | ogrody chińskie, ogrody leśne, ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody podmiejskie, ogrody skandynawskie |
| Zastosowanie | nasadzenia naturalistycze, owoce do mrożenia, owoce na nalewki, owoce na soki, owoce na wino, żywopłoty |
| Kształt owocu | kulisty |
| Kolor owoców | ciemno-czerwone, czerwone |
| Wysokość sadzonki | 100 – 120 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Owoce rodzaj | jadalne, ozdobne |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Pora owocowania | jesień |
| Pora dojrzewania owoców | wrzesień, październik, listopad |
| Miejsce sadzenia | las przy domu |
| Barwa kwiatów | białe |
| Intensywność zapachu kwiatów | lekko pachnące |
| Pora kwitnienia | wczesna wiosna |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | niskie |
| Pojemnik | C2 – 2l |
| Odporność na mrozy | bardzo dobra do -32°C |
| Walory użytkowe | jadalne owoce nietypowe, miododajne, dla ptaków i zwierząt, tlenowe dla środowiska, na żywopłoty wysokie, gleby suche zakrzewienie |
| Walory ozdobne | dekoracyjne owoce, wielobarwność, kolczaste lub cierniste, ozdobne kwiaty, ozdobne pędy, kwitnie w cieniu |









Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.