Aesculus x hemiacantha Topa
Gatunek mieszańcowy, powstały ze skrzyżowania Aesculus hippocastanum i Aesculus turbinata. Krzyżówka powstała spontanicznie w ogrodzie znanego szwedzkiego dendrologa Tora Nitzeliusa. Charakteryzuje się bardzo dużymi liśćmi, które odróżniały się już u młodych siewek. Jego kwiatostany również są duże i dłużej utrzymują się na drzewie.
Kasztanowiec pośredni dorasta do 18-20 m wysokości i 12-15 m szerokości. Nie ma specjalnych wymagań, źle reaguje jedynie na zbyt suchą glebę.
| Waga | 3 kg |
|---|---|
| Pokrój | wzniesiony |
| Wymagania słoneczne | pełne słońce, półcień |
| Nazwa łacińska | Aesculus x hemiacantha |
| Szczepienie | szczepione |
| Styl ogrodu | ogrody miejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne, ogrody podmiejskie |
| Zastosowanie | aleje i szpalery |
| Kolor owoców | brązowy |
| Wysokość sadzonki | 40 – 70 cm |
| Rodzaj gleby | gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna |
| PH gleby | lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2 |
| Owoce rodzaj | ozdobne |
| Tempo wzrostu | normalne |
| Pora owocowania | jesień |
| Pora dojrzewania owoców | październik, listopad |
| Barwa kwiatów | białe, beżowe, wielobarwne, kremowe |
| Intensywność zapachu kwiatów | lekko pachnące |
| Pora kwitnienia | wiosna |
| Barwa liści / igieł | zielone |
| Zapotrzebowanie na wodę | średnie |
| Pojemnik | C3 – 3l |
| Odporność na mrozy | bardzo dobra do -32°C |
| Walory użytkowe | dla ptaków i zwierząt, tlenowe dla środowiska |
| Walory ozdobne | ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, wielobarwność, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, ozdobne pędy, przebarwiają się jesienią, obfite kolorowe kwiaty |









Uwagi
Nie ma jeszcze opinii na temat tego produktu.